Lahkuminekust ja leinast

Me kõik teame, et kui lähedane ja armas inimene sureb, siis on leinamine loomulik. Ometi tuleb leinast rääkida ja seda endale teadvustada ka siis, kui oluline inimene elab edasi, aga meie suhe temaga katkeb või muutub oma olemuselt täielikult – seega tegu on ikkagi kaotusega.

Paarisuhtega seotud lahkuminekute puhul on tõenäoline, et neid kogetakse mitu korda elus ja mitmes mõttes on tegu täiesti omalaadse keerulise leinaprotsessiga.  

Loe lisaks

Suhete painavad tülitantsud

Arusaamatused ja konfliktid on teadagi kõigis inimsuhetes vältimatud – sest inimesed lihtsalt saavad asjadest vahel erinevalt aru. Ometi on paljudel meist tihtipeale tunne, et olgu teema või põhjus milline tahes, me tülitseme selle inimesega kogu aeg justkui sama tüli. Kuidagi nagu miski kisub meid ikka ja jälle elukaaslase, lapse või kolleegiga juba teada-tuntud tülitantsu vihtuma – nagu Toots Teelet  Oskar Lutsu „Kevades“. See tants väsitab ja teeb haiget, aga selle vältimine tundub peaaegu võimatu.

Loe lisaks

Kas eduka hing võib olla haige?

Kas ma saan lubada endale peavalu või sügistalvist tatitõbe? Tõenäoliselt vastab enamik inimesi, et loomulikult ning osa mõtleb sajale tööasjale või lastele (kelle tatitõbi ja peavalu äraajamist vajavad) ja ütleb, et mitte alati.

Aga kas ma võin lubada endale kopsupõletikku või jalaluumurdu? Tahaks loota, et kõigi meelest on see eriti rumal küsimus ja vastus on, et kui sellise tervisemurega kokku sattuda, siis tuleb asja tõsiselt võtta ja end korralikult terveks ravida.

Ent kuidas on lood depressiooniga – kas see on kõigile lubatud? Kas sellest saavad näiteks vabalt rääkida ka inimesed, kelle puhul teised on harjunud mõtlema ja ütlema, et no temal küll elus mingeid muresid ei ole, on selline üleni tugev-ilus-tark-osav-edukas ja aina kadesta.

Loe lisaks

Kuidas on teie paarisuhtes lood emotsionaalse töö jaotusega?

Rahulolematus tööjaotusega peres või paarisuhtes on üks sagedasemaid põhjuseid, miks paariteraapiasse pöördutakse. Esmapilgul võib tööjaotus  tunduda lihtsat probleemina. Kaardistame kõik praktilised ülesanded (prügikasti väljaviimised ja kokkamised ja koerapissitamised) ning suhtepoolte asi on ülesanded pooleks jagada. Kui seda on parimat plaanides proovitud ja justkui isegi on asjad korraks paika saadud, siis enamasti paraku jõutakse ikkagi tupikusse – üks pool tunneb jätkuvalt, et tema peal on suurem vastutus. On väga tõenäoline, et sellisel hetkel hakatakse rääkima kokkamise ja prügipange kõrval millestki, mida on hakatud nimetama emotsionaalseks/mentaalseks tööks.

Loe lisaks

Kui kallim on ka töökaaslane...

Inimesi, teadagi, saab alati jagada kahte rühma. Esiteks muidugi saab jagada nendeks, kellele meeldib inimesi kaheks jagada ja nendeks, kelle meelest on taoline tegevus tobe.

Lisaks kõigele muule kipuvad inimesed olema üsna vastandlikel seisukohtadel aga selleski  osas, mis puudutab oma kallima/elukaaslase/abikaasaga koos töötamist: on neid, kellele see tundub unelmate elu ja neid, kes ütlevad, et nad ei soovi midagi sellist ka vaenlasele. Esimesse gruppi kuuluvad arusaadavalt värskelt armunud, kes tahaks kogu aja kallimaga koos ollagi, ja teise kohe kindlasti need, kellel on sellise eluga kuri kogemus. Nali naljaks – igal juhul on tegemist päris suure väljakutsega.

Loe lisaks

Sõprus on tähtis!

Mida tähendab sõbrapäev? Kellele võiks sel puhul häid soove saata või lausa lillekimbu või kommikarbiga rõõmu teha? Kas sõbrapäev on ka tavalises mõttes semude-platooniliste sõpradega (olgu nende sugu milline tahes) tähistamiseks või siiski on tegu armsamate pühaga – nagu rahvusvaheline nimi (valentinipäev) ju viitab?  Millised suhted üldse vajavad tähistamist ja hoidmist? Või isegi laiemalt – teadlikku lähenemist?
Loe lisaks

Kui soovime aidata last, peab aitama ka peret

Aastate jooksul ajakirjanduses avaldatud päris paljude lugude seas on neid, mida ka jupp aeg hiljem üle lugedes tulebd pähe mõte, et olgu aega mööda läinud üksjagu, kirjeldatud probleem on ikka alles....
Loe lisaks

Kui mõni mõte ei anna asu....

Ma ei taha sellele mõelda, ma ei tohiks nii mõtelda, on tobe sellele mõelda – me kõik oleme endale taolisi asju öelnud. 

Ilmselt oleme kõik ka endaga valede mõtete-soovide-tunnete pärast pahandanud. Kes üritab mitte mõelda tööasjadele, kes kiusatust tekitavale magusakandikule, kes üritab iga hinna eest vältida mõtteid mõne inimesega seksimisest....See, kuidas nii väga üritatakse mingitest asjadest mõtlemist vältida, kui väsitav mittemõtlemine alati on ja kuidas see üldse õnnestuda ei taha, on arusaadavalt ka psühholoogi kabinetis sage teema.  

Loe lisaks